Pustočemerňanský solitér?

Soška sv. Jána Nepomuckého.

Podľa Kroniky obce Pusté Čemerné, sa v 50-tych rokoch 20. storočia našla na poli gotická soška, ktorá bola darovaná vtedajšiemu inšpektorovi kultúry Dr. Jánovi Olejníkovi, známemu slovenskému etnografovi. Ten túto udalosť s odstupom času osobne potvrdil pisateľovi kroniky Ing. Milanovi Jevínovi. Po celoživotnej ceste odkázal pán Olejník svoje životné zbierky staroľubovnianskemu múzeu, v ktorého skanzene je zriadená aj jeho pamätná izba.

Po oslovení tohto múzea, nám bola potvrdená skutočnosť, že v zbierke po nebohom p. Olejníkovi sa naozaj nachádza jedna stará soška, a to postava sv. Jána Nepomuckého. Ďalším bádaním sa nám podarilo zistiť, že sa jedná o jednoduchú ručne vyrezávanú sošku ľudovej tvorby. Keďže sv. Ján Nepomucký, bol Cirkvou uznaný za blahoslaveného a čoskoro nato vyhlásený za svätého až začiatkom 18. storočia, nie je možné, aby vznikla jeho socha už v časoch gotiky. Podľa zachovalosti a štýlu možno datovať túto sošku do obdobia neskorého baroka. Kult sv. Jána Nepomuckého sa rozšíril aj v tomto okolí vďaka jezuitom.

Môžeme sa už len domnievať, či sa naozaj jedná o " pusto-čemerňanskú sošku", ktorá sa nám takpovediac "vytratila" na sedem desaťročí a vďaka nášmu bádaniu znovu našla. Možno sa nám niekedy dokáže potvrdiť, že je to naozaj tak a svojho času došlo len k nesprávnemu označeniu- gotická.

Z najbližšieho okolia sa nám zachovala gotická Pieta z lipového dreva so zvyškami pôvodnej polychrómie zo Strážskeho. Je datovaná do 40-tych rokov 15. storočia a patrí k najvzácnejším dielam zo zbierok sakrálneho umenia a umeleckej histórie Zemplínskeho múzea v Michalovciach, kde je aj vystavená.

V každom prípade patrí poďakovanie kronikárovi obce p. Jevínovi za to, že túto udalosť zaznamenal a rovnako p. Olejníkovi, že ju podľa všetkého zachránil, vďaka čomu ju môžme aj v súčasnosti obdivovať. Vidieť ju môžete už v spomínanom skanzene v pamätnej izbe v Starej Ľubovni a jej fotografiu v našom múzeu "Po stopách času", kde okrem iného môžete vidieť aj relikviu sv. Jána Nepomuka uloženú v autentickom barokovom relikviári a taktiež jeho sochu z dielne tyrolských umelcov z čias 19. storočia.

(J.C.M)