O troch chodníkoch
Vďaka Karpatskej nadácii.
Vďaka grantovému programu Máme radi východ od Karpatskej nadácie vo výške 2.586 eur, ktorú získala naša dcérska nezisková organizácia OZ Po stopách času môžeme spoločne zrealizovať ďalšiu fázu projektu O troch chodníkoch. Doplnením turistického chodníka Prechádzka Kolovou horou v katastri obce Pusté Čemerné o novú interaktívnu zložku, chceme zatraktívniť túto už viac ako 15 ročnú tradíciu. Bude ňou gazdovská stodôlka s tradičnými mlecími nástrojmi umiestnená v exteriéri múzea Po stopách času. Taktiež pridáme dve nové náučno informačné tabule venované flóre a faune, ktoré budú umiestnené v lese a jednou doplníme exteriér múzea o ďalších desať pamiatok a zaujímavostí obce Pusté Čemerné.
Očakávame, že realizáciou tohto projektu prinesieme zvýšenie záujmu o spoločné trávenie času viacerých generácii pri jednej aktivite, ktorá obsahuje samovzdelávanie vo viacerých oblastiach priamo v teréne pri nenáročnej rekreačnej turistike. Považujeme to za efektívnu podporu komunít, čo môže priniesť zlepšovanie života nielen na miestnej úrovni. Sme presvedčení, že touto atrakciou môžeme inšpirovať aj ďalších ľudí z blízkeho i ďalekého okolia k vytváraniu obdobných aktivít lokálnymi komunitami. Ekoturizmus v kombinácii s prezentáciou tradičných remesiel, kultúry a histórie, poznávaním tradícií i ochranou prírody považujeme za ideálne riešenie. Veríme, že sa nám takto podarí vytvoriť komplexný zážitok vo viacerých oblastiach spájajúci prakticky všetky generácie, ktoré by využívali tento turisticko-rekreačno-náučný chodník.
Turistický chodník Kolová hora a s ním spätý každoročný pochod s názvom Prechádzka Kolovou horou vznikol v roku 2009 z podnetu zanieteného turistického a športového aktivistu pána Mgr. Michala Čopáka (starosta obce Pusté Čemerné v rokoch 1994- 2002) a jeho priateľov. Ústrednou myšlienkou bolo vytvorenie ,,nenáročnej trasy vhodnej pre všetky vekové kategórie“. Prechádzka Kolovou horou sa uskutočňuje vždy 17. novembra, počas štátneho sviatku pomenovaného ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Dĺžka okruhu je približne 10 kilometrov a tvorí ho tradične viacero zastávok. Na Hrune, pri pravekej mohyle, pri debre, na strelnici na Viničkách a samozrejme na Kolovej hore, čo je najvyššie položené miesto lokálneho horstva a chotára obce ( 227 m n. m.). Každoročne je pre turistov nachystaná iná zaujímavosť vo forme nového miesta i zážitku, čo zároveň zvyšuje atraktivitu tejto dedinky.
Rekreačný chodník vznikol z iniciatívy miestneho podnikateľa a aktivistu pána Milana Melegu (vytvoril v centre obce aj obľúbený spoločenský areál miniBAR) a priaznivcov rozvoja obce v roku 2012. Prvou atrakciou bolo vytvorenie Vyhliadkovej veže na Hrune (oficiálne Grúň, 170 m n. m.), ktorá je vyhľadávaným miestom pre rekreačné i športové aktivity (napríklad zimnej sánkovačky) nielen domácimi obyvateľmi. Rekreačný chodník bol v roku 2021 doplnený o ďalšie stanovištia v zalesnenej časti chotára. V Kúrii pri jarčeku sa nachádza prístrešok Nezábudka, nasleduje posedenie blízko mohyly s názvom Kukučka, či posed s priam mystickým rozhľadom pri debre, pomenovaný ako Sojka. Taktiež Kasperov altánok na Viničkách pri starej strelnici. Všetky tieto stanovištia prinášajú rekreantom nevšedný zážitok s jedinečným výhľadom. Prvé na obec zhora, druhé na les, tretie na lúku, štvrté na roklinu a piate priamo na ložisko známeho nerastu zeolitu.
Náučný chodník sme vytvorili v rámci projektu Po stopách času. Víziou tohto projektu bolo znovunájdenie a zviditeľnenie pamiatok a zaujímavostí obce Pusté Čemerné. Centrom tohto vzdelávacieho okruhu je areál múzea obecnej histórie s rovnomenným názvom Po stopách času. Jeho úlohou je poukazovať na ideu ochrany dedičstva kultúry, architektúry i spomienok domáceho obyvateľstva. Tabule sú venované jednotlivým témam v oblasti histórie, geografie, fauny i flóry. Sú umiestnené na jednotlivých stanovištiach turistického i rekreačného chodníka, čím obohacujú návštevníkov informáciami o tejto obci i najbližšieho okolia. Pamiatky a zaujímavosti I., II., Geografická lokalita a lesy, Praveké mohyly, Zeolit a vďaka získanému grantu od Karpatskej nadácie už aj Lovná zver, Dreviny, Pamiatky a zaujímavosti III. a taktiež Gazdovská stodôlka.
Slávnostné odhalenie nových tabúľ sa uskutoční dňa 17.11.2024 v rámci pravidelného turistického pochodu Prechádzka Kolovou horou.
Ďakujeme Karpatskej nadácii za prejavenú dôveru a prajeme návštevníkom mnoho príjemných zážitkov.
Bližšie informácie o Karpatskej nadácii si môžete pozrieť TU.