Medzinárodný deň lesov
O "zalesnenej" histórii Pustého Čemerného.
Medzinárodný deň lesov si pripomíname každoročne 21. marca. Bol vyhlásený OSN v roku 2012 a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných a budúcich generácií.
Nesmieme zabúdať, že lesy sú životne dôležité pre vodu, od ktorej závisia ekosystémy, naša potravinová bezpečnosť a výživa. Poskytujú potravu, lieky a živobytie pre miliardy ľudí. Lesy sú nenahraditeľné pre život na Zemi. Poskytujú nám kyslík, čistú vodu, útočisko pre mnohé druhy rastlín a živočíchov a sú dôležité pre reguláciu klímy.
Vďaka historickým mapám a novým technológiám si vieme vizualizovať pozíciu lesov až do čias 18. storočia. V obrazovej prílohe môžeme vidieť týmto spôsobom pohľad na obec Pusté Čemerné a jej okolie v tom čase s omnoho pestrejším zalesnením. Na hornom obrázku je pohľad z Hruna (z Grúňa) smerom k Strážskemu, kde je vidieť obec a v pozadí tzv. Brekovskú bránu a Krivošťanku. Na dolnom obrázku je znázornený opačný pohľad od gréckokatolíckeho Chrámu sv. Mikuláša smerom k susednej obci Vybuchanec (dobový názov Poganez), ktorá sa v tom čase nachádzala priamo uprostred lesa. Druhy obrázok zas znazorňuje pohľad od Vybuchanca smerom na Pusté Čemerné. Tieto lesy spomínajú historické podklady už v roku 1254, keď kráľ Belo IV. daroval toto územie Gregorovi, Natovmu synovi. Taktiež v roku 1335, keď došlo k deleniu Lešňansko- Čemerňanského panstva a to vrátane lesov. Obyvateľstvo sa čiastočne živilo drevorubačstvom i pálením dreveného uhlia. Tieto lesy boli známe aj svojím pestrým poľovným revírom, ktorý využívala najmä aristokracia, ktorá sídlila priamo v obci v zemianskej kúrii. Ta stála pravdepodobne v miestach dnešného múzea Po stopách času.
V porovnaní so súčasnosťou, môžeme žiaľ pozorovať zrejmý úbytok a preriedenie lesného porastu. Odporúčame preto obzvlášť v tomto pôstnom čase, kedy je dobré zahĺbiť sa do svojho vnútra, prejsť sa povedzme aj lesom a nasávať jeho jedinečnú atmosféru.
Veďme preto naše deti k láske a úcte k prírode a učme ich ako ju chrániť. Ako sa starať o lesy, aby aj budúce generácie získavali tieto Stvoriteľom dané benefity.