Lapidárium života
Od kolísky...
Lapidárium (z latinského slova lapis – kameň) je zbierka kamenných starožitností (plastík a ich zlomkov, architektonických fragmentov z výkopov či poškodených historických stavieb). Je to zároveň aj priestor na úschovu takejto zbierky. Lapidáriá vznikajú pri múzeách, alebo pri významných pamiatkach s dlhým stavebným vývojom.
Aj v múzeu Po stopách času sa nám podarilo začať vytvárať takúto zbierku. Umiestnili sme ju v našej historickej, kamennej pivnici zo zeolitu, ktorá je už sama o sebe jedinečná. Prvými, už viac ako storočnými exemplármi nášho lapidária sú kamenné fragmenty ľudovej hospodárskej činnosti. Mlynské kamene i nádoby z tzv. kameniny slúžiace na uchovávanie petroleja, či kapusty. Sú tu fragmenty starej kachľovej piecky a klasickej kuchynskej pece na chlieb i starý náhrobný kríž, ktorý sme sa rozhodli zachovať a prezentovať tak aj túto pietnu súčasť obecnej histórie. Túto zbierku sme doplnili aj o kamenné nerasty z ciest pustočemerňanských cestovateľov a o unikátne zeolitové súsošie sv. Rodiny, prvé svojho druhu na svete, od Mgr. art. Petra Králika, predstaviteľa originálneho umeleckého štýlu, tzv. Agroartu.
Veríme, že sa postupne podarí rozšíriť aj tento druh našich múzejných zbierok, ktorý sa dotkol života obyvateľov obce takpovediac od kolísky až po hrob.